O Mnie

O Mnie

Nazywam się Mieszko Godlewski. Nożami i wszelką białą bronią interesowałem się od zawsze, ale na pomysł żeby samemu je robić wpadłem dopiero w 2013 roku. Przypadkiem znalazłem forum twórców noży - no i wpadłem - knifemaking stał się moim podstawowym hobby. Kupiłem podstawowe narzędzia - wiertarkę, małą szlifierkę taśmową i kupę narzędzi ręcznych. Najpierw zaczynałem w garażu, a z czasem wygospodarowałem sobie mały warsztacik, gdzie mogę oddawać się temu hobby.
Nie mam własnej kuźni, w związku z tym kupuję płaskowniki stali dedykowanej na tego rodzaju wyroby, wycinam kształt, kładę szlify i po hartowaniu oprawiam.
Wstępnie przygotowane ostrza wysyłam do profesjonalnych hartowni - obecnie hartuję w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie.
Najczęściej używam stali D2 (K110), czasem (głównie na zamówienie) markowego damastu (Damasteel, Balbach) lub stali proszkowej (głównie K390). Zapewniają wysoką twardość i długie trzymanie ostrza, a więc podstawowe warunki jakich wymagam od dobrego noża.
W chwili obecnej wykonuję wyłącznie noże ze stałą głownią, do składanych nie mam zacięcia ani odpowiedniego sprzętu.
Oprawy wykonuję najchętniej z materiałów naturalnych, takich jak drewno, kość, rogi, poroże w połączeniu z elementami mosiądzu, miedzi i nowego srebra. Często ozdabiam moje noże techniką scrimshaw, filework, trawieniem, grawerunkiem. Pochwy wykonuję ze skóry bydlęcej, czasem łączonej z egzotycznymi skórami (raja, wąż morski).
Noże, które robię są niepowtarzalne, nie robię noży  w seriach.
Najlepiej się czuję w klimatach noży myśliwskich, może dlatego, że wiem jakie wymogi musi spełniać taki nóż, żeby forma nie przerosła funkcjonalności. Generalnie wyznaję zasadę, że nóż musi przede wszystkim spełniać swoją funkcję, a wszelkie ozdobniki i dodatki nie mogą ograniczać celu, dla którego został stworzony.
Ciągle eksperymentuję w formach, konstrukcjach, materiałach i technikach wykańczania moich dzieł.
Knifemaking jest dla mnie przyjemnością, robię to w wolnych chwilach i kiedy mam odpowiedni nastrój, dlatego czas wykonania jednego noża trwa minimum 1 miesiąc. 
Żeby jakoś sfinansować moje hobby wykonuję również noże na zamówienie.
Mam również swój wątek na forum knives.pl, gdzie się czasem udzielam i skąd również czerpię inspiracje.
Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz