BLOG

Poniedziałek, Listopad 23, 2020, 07:17 | Brak komentarzy »
Właśnie skończyłem ostatnie 2 noże w tym roku. Teraz robię sobie przerwę do wiosny.
Jeden to typowo roboczy nóż myśliwski lub ogólno-użytkowy z rękojeścią z wiązu. Drugi to zrobiony na zamówienie nóż do filetowania ze scrimshawami suma i szczupaka.


Piątek, Październik 2, 2020, 10:08 | Brak komentarzy »
Ostatnio zostałem "poproszony" :-P przez moją żonę i córkę o zrobienie każdej kompletu : tasak i duży nóż kuchenny do krojenia. Same projekty to zmodyfikowane przez moje panie wzory noży japońskich. W niektórych szczegółach niecałkowicie się zgadzam, ale zrobiłem jak chciały - w końcu to one będą ich używać. Córka już testowała przez tydzień nóż do krojenia i twierdzi, że jest bardzo zadowolona z jego funkcjonalności i wygody w użytkowaniu (cholera wie czy mówi prwadę, czy nie chce mi robić przykrości :-/). Głownie zostały wykonane ze stali AEB-L hartowanej na ok. 60 HRC. W przypadku tasaka może to być za wysoko, ale tak sobie zaeksperymentowałem żeby mieć wiedzę na przyszłość. Rękojeści jednego kompletu to ryż zalany epoksydem w kolorze zielonym i niebieskim, a w drugim komplecie to stabilizowane brzoza karelska i birmańska gruszka kupiona na Aliexpress. Długości dłuższych noży to około 16 cm, grubość 3 mm.
środa, Wrzesień 30, 2020, 07:33 | Brak komentarzy »
Ostatnio dostałem nietypowe zlecenie : klient przysłał mi ząb hipopotama, czeczotę orzecha tureckiego i zdjęcie poroża swojego najlepszego rogacza. Miałem zrobić scrimshaw rogacza z tym porożem w zębie i osadzić to na podstawce. Na świecie podobne ozdoby są bardzo popularne, scrimshawy robi się w kłach i kościach penisowych (oosik) morsa, rogach bawoła, ciosach słonia itp. Niektóre to prawdziwe dzieła sztuki (i takie też są ceny - od około 800 do ponad 3000 USD).
Akurat mi się trafił ząb hipopotama - chyba najtwardszy z nich wszystkich : najpierw przy przygotowaniu powierzchni pod scrimshaw (szlifowanie, polerowania) zużyłem tyle pasów ile normalnie poszłoby na 2 noże. Potem przy robieniu scrimshawa stępiłem 2 profesjonalne igły do scrimshawów (na nowe pójdzie pewnie z 50 USD). A kląłem przy tym na czym świat stoi. Ale byłem ciekaw jak mi wyjdzie, dlatego się zawziąłem i skończyłem.
Wg mnie wyszło całkiem ładnie :

Piątek, Sierpień 21, 2020, 13:26 | Brak komentarzy »
Pandemia to niewątpliwie nieszczęście i duże utrudnienia. Jednak dzięki niej cały urlop przesiedziałem w domu, porobiłem remonty i porządki, a także dokończyłem kilka projektów.
W niektórych dałem się ponieść wenie twórczej, a inne to typowo robocze noże :


środa, Lipiec 1, 2020, 13:47 | Brak komentarzy »
Niestety w tym roku jakoś późno zacząłem, ale w końcu kilka zrobiłem. 
Wszystkie myśliwskie :
Dzikarz 2 :
Lupus 3 :
Leśnik :
Hojzbytelczyk :Strona zbudowana z Kopage
← Zbuduj swoją teraz